Horonda Vücudun Duruş Tekniği

Horon oynarken vücudun duruşu nasıl olmalıdır? Horonevi Horon Atölyesinde düz horon, sıksara, yenlik, alaşağı figür ve koreografilerini nasıl daha estetik, otantik ve haz alarak oynarsınız?

Horon, sıksara ve düz horonda vücudun pozisyonu dik tutularak, dizlerden doğal ve ritmik salınımla oynanan bir oyundur. Vücudun dik olarak oynanması sıksara, başka bir deyişle sera ya da sıksaray özelliğini kolaylıkla uygulamanızı sağlayacaktır. Hatta bunun için “dik oyna” diye otantik bir komut da vardır.

Vücudun duruşu, horonun akışı içinde olmazsa olmaz aşamaları olan “Yenlik” ve “Al Aşağı” figürlerinde de vücut, anatomisinin doğallığına uygun hareketlerle, abartıya kaçmadan esneklikle melodiye uyum sağlar.

Yenlikte, sola, sağa dönülerek ve düz horondakinden biraz daha geniş ve uzun adımlarla, hareketi vurgulamak için biraz da koşar gibi oynandığında daha keyifli hale gelecek ve özgün ritüeli gerçekleştirmiş olacaksınız.

Biz diyoruz ki “sıksara olmadan, aşağı almadan, konut vermeden horon olmaz.”

Al Aşağı horonun zirvesi, nirvanası

Geçmişte Karadeniz yöresinde, harman horonu da denilen halk horonu akışı, üç ayak-yenlik-sıksara-aşağı alma akışıyla oynanırdı. Tek horon halkası, tek komut, birlik beraberliği vurgulayan, eğlence ve hazzı birlikte yaşanan bir etkinlikti.

Günümüzdeyse çevrenizdeki tüm düğün ve eğlencelere bakıldığında yaylalardakiler de dahil olmak üzere bu özelliklerde oynanmadığı görülür. Evet, beraber oynuyorlar fakat al aşağı-yenlik yok! Horonun bu güzelliği maalesef kayboluyor.

İşte geçmişin kültürel derinliğinden gelen bu güzellikleri biz Horonevi olarak uyguluyor, öğretiyor ve yaşatıyoruz.

Baragas-Parakath (Muhabbet edilen yer)

Aynı Urfa sıra gecesi gibi Karadeniz ait olan gelenek ve eğlence anlayışına Baragas diyoruz. Karadeniz kültürü adına bir eşi benzeri daha yapılmadı, yapılamıyor. Bu bizim anlayışımız, uygulayışımız ve insan sevgi-saygımızla birebir alakalıdır. Üstelik bu kültürü İstanbul’da yaşatmak ayrıca çaba gerektirir.

Horonevi’nde her ay kemence, türkü, horonla dolu horon gecesi ve muhabbet gecesi düzenlenir. Ayrıca horon pratik saatleri ile kahvaltı ve geziler yapılır. Siz de bu eşsiz kültür ortamına katılın, horonla kültürü, sporu, terapiyi yaşayın, harika yeni dostlar edinin.

Aclan Sezer Genç
0532 321 1718